Nisan 17, 2019

Kredi çekmek için hangi belgeler gereklidir?

2 min read

Kredi almak başlı başına bir işkence halini alabilmektedir. Aslında kredi çekmek kolay, ancak bu tamamen sizin mali durumunuza bağlı olmaktadır. Bankalar herkese kredi vermez. Asıl amaç krediye ihtiyacınızın olmayışıdır. Onların kafalarındaki tek soru şudur: Krediyi geri ödeyebilecek misiniz?

Bu sorudan yola çıkarak kredi başvurusunda bulunan kişilerden, kişiden kişiye değişen, belgeler isteyebilmektedirler.

Çalışma şeklinize göre sizden istenecek gelir belgesi de değişiklik gösterecektir. Ücretli maaş ile çalışıyorsanız sizden son 3 aya ait maaş bordronuz istenecektir. Emekli iseniz, emekli maaşınızı aldığınız mevduat hesabınıza ait hesap hareketleri veya emekli maaşını gösteren yazı yeterli olacaktır. Şirket sahipleri;  şirket kuruluşlarını ve tüm değişiklerini gösteren Ticaret Sicil Gazetesi örneği, işyeri faaliyet belgesi ya da Ticaret Odası sicil kaydı, son 3 yıla ait bilanço ve gelir tablosu, yıl sonu veya son ödeme ait mizan örneği, vergi levhası fotokopisi ve son döneme ait vergi ödeme makbuzu ile başvurmaları gerekmektedir.

Şu ana kadar belirtmiş olduğumuz tüm belgeler genel kredi başvurusunda gerekli olan belgelerdir. İhtiyaç kredisi başvurusunda da bu genel belgeler talep edilmektedir. Ayrıca alınacak olan kredi türüne göre eklenecek belgeler vardır. Mortgage/Konut kredisinde satın almak istediğiniz konuta ait yapı kullanım izin belgesi ya da satın alacağınız konuta ait tapu fotokopisini başvuru esnasında banka şubenize iletmeniz gerekmektedir. Taşıt kredisinde ise sizden istenecek ek evraklar; satın almak istediğiniz araca ait proforma fatura ya da araç noter satış belgesidir.

Kredi başvurusunda istenen evraklar her bankaya göre değişiklik göstermekle birlikte, kredi başvurunuz esnasında sizden ek belge, evrak ya da kefil talep edilebilmektedir. Kredi başvurunuz esnasında sizden kefiltalep edilmesi durumunda, tüm başvuru belgeleri kefil tarafından da sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.