Konut kredisi kaç günde onaylanır?

Konut kredisi ne zaman onaylanır? sorusu kredi başvurusu yapanlar tarafından soruluyor. Konut kredisi başvurusu yapan vatandaşlar başvurularının ne zaman onay alacağını araştırmaya devam ediyor.

Konut kredisi ile ev sahibi olmak isteyenler günümüzde oldukça çok. Neredeyse sabit geliri olan herkes kira ödemektense kredi kullanarak ev sahibi oluyor. Peki, konut kredisi kaç günde çıkar, konut kredisi ekspertiz kaç günde çıkar, konut kredisi kaç günde onaylanır.

Konut kredisi kaç günde onaylanır?

Konut kredisine başvurduğunuzda bütün işlem bankada yapılmamaktadır. Ekspertiz işlemi ile evin değeri belirlenmeli. Ev bedeli belirlendikten sonra da %75 oranında kredi verilmelidir. Konut kredisi onaylanma süreci ise şöyle işlemekte;

Banka öncelikle sizin kredi notunuzu inceler. Burada kredi notunuz yüksekse ve kullanmak istediğiniz krediyi geliriniz karşılayabiliyorsa banka kredinizi onaylar ve ekspertiz işlemlerini başlatır. Bu işlem bankanın ve şubenin çalışma sistemine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak 3 gün sürebilir. Ekspertiz raporu için gelecek olan yetkililer ise almak istediğiniz evin bazı özelliklerini inceleyecektir. Evin yaşı, bulunduğu bölge, ulaşım imkanları, fiziki durumu ve alt yapısı evin değerini ortaya çıkacaktır. Bu raporlama süresi de yine ekspertiz yetkilisine bağlıdır. Hızlı bir işlemle bir gün içerisinde de gerçekleşebilir üç gün içerisinde de. Ekspertiz raporu çıktıktan sonra bankanı tapu işlemlerini başlatır ve evinizi sizlere teslim eder.

Buradan da anlaşıldığı gibi süre tamamen çalıştığınız banka ve kişilerle alakalıdır. Eğer işinizi sıkı tutar yetkililer ile sürekli irtibata olursanız 3 gün içerisinde tapunuzu almış olabilirsiniz.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir