Nisan 19, 2019

Konut kredisi çekerken dikkat edilmesi gerekenler

2 min read

Ev sahibi olmak isteyenler banka kredileri ile kira öder gibi ev sahibi olmak isterler. Bu yöntem ile ev sahibi olmak günümüzde en çok tercih edilen ve en yararlı olan yöntemlerdendir. Tabi ki konut kredisi çekerken nelere dikkat edilmelidir bu hususları bilmeliyiz.

Öncelikle bankaların konut kredilerini araştırırken bazı hususlara dikkat etmeliyiz. Konut kredi yüksek tutarlı krediler olduğu için bankaların konut kredisi faiz oranlarını çok iyi araştırmalıyız. Faiz oranının bir puan düşmesi toplamda büyük faiz karları elde etmemize neden olacaktır. Tabi ki sadece bankaların faiz oranlarına bakarak konut kredisi kullanmamız bizim işimize yaramayacaktır. Çünkü konut kredilerinde yüksek masraflar bizleri beklemektedir.

Konut kredisi kullanılırken özellikle ekspertiz ve dosya masrafları oldukça yüksek tutarlarda olmaktadır. Bir kredi faiz olarak düşük olabilir. Ancak krediyi kullanmak için ödeyeceğiniz masraflar yüksekse faizin düşük olması bir şeyi ifade etmeyecektir. Bu yüzden kredinin faiz oranını incelerken bankanın sizlerden keseceği masrafları da araştırmalısınız. Genel olarak kredi kullanan kişiler önce faiz oranına baktığı için başvuru sonrasında masrafları gördüğünde bir şok yaşamaktadır. Sizler bu şoku yaşamamak için banka yetkilisinden kredi masraflarını detaylı bir şekilde almalısınız.

Son olarak bankalar evin ekspertiz değerinin %75 gibi oranları için finansal destekte bulunmaktadır. Ev almak için banka kredisine başvurmak isteseniz dahi evin değerinin belirli bir bölümünü nakit olarak ödemek zorunda kalmaktasınız. Kredi kullanırken bu tutarı nakit olarak sağlamanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.