Haziran 23, 2020

En fazla ne kadar kredi çekebilirim?

2 min read

Bir kişi en fazla ne kadar kredi çekebilir? Günümüzde birçok insan ev almak, araba almak ya farklı ihtiyaçları karşılamak konusunda ki maddi ihtiyacını bankalardan çekeceği kredi ile sağlamaktadır. Nakit para ihtiyacına sebep olan bu satın alma ve benzeri işlemlerin yapılmasında devreye giren bankalar çeşitli kredi seçeneklerini, belirli faiz oranları karşılığında müşterilerine sunmaktadır. Bu krediler, taksitli ödeme seçenekleri ile müşterilerin rahatlıkla ödeyebileceğini düşünüp kredi çekmelerini sağlamaktadır. Belirli krediler belirli taksitlere bölünerek, ödemelerde çeşitli kolaylıklar sağlanmaktadır. Burada devreye giren soru ise bir kişi en fazla ne kadar kredi çekebilir sorusudur.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, bir kişi bir bankadan kredi çekmişse ve şuan ödemeye devam ediyorsa bile yeni kredi çekme hakkına yine sahiptir. Yeni kredi çekme işlemi müşteri için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Çünkü kişilerin kredi kullanma şeklinde herhangi bir sınır ya da sorun bulunmamaktadır. İstenildiği kadar kredi kullanma hakkında sahip olan bireyler, ihtiyaçlarına göre birden fazla kredi kullanma hakkında sahiptirler. Burada önemli olan, kişinin ne kadar maaş aldığıdır. Çünkü bankalar bu maaşı temel alarak kredileri taksite böler ve ödenip ödenemeyeceğine dair fikir yürütür. Bu fikir yürütme sonrasında bir kişi en fazla ne kadar kredi çekebilir sorusunu da cevaplandırmış olur. Bu amaç doğrultusunda banka sizden bazı evraklar isteyecektir. Sizler de evraklarınızı bankaya sunduğunuzda bankanın istediği kriterlere uyup uymadığınız kontrol edilir ve eğer uyduğunuz düşünülürse dilediğiniz sayıda kredi hizmetinize sunulur.

                Bir kişi en fazla ne kadar kredi çekebilir hususunda belirtilen bu kriterleri de şu şekilde sıralayabiliriz. Öncelikle devam eden bir krediniz mevcut ise ama yine de siz bir kredi daha kullanmak istiyorsanız öncelikle gelir beyanınızı gösteren belgeyi bankaya sunmanız gerekir.  Banka bu şekilde, size başka bir kredi verdiğinde kaç taksite bölerse ödeme yapıp yapamayacağınız anlamaktadır. İki kredinizin taksiti toplamda sizin maaşınızın yarısından daha fazla bir ücrete denk geliyor ise banka size ikinci krediyi vermeyecektir. Ancak şartlar sağlanır ve iki kredinizin toplamı maaşınızın yüzde ellisini geçmezse banka size kredi kullanma şansını verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.