Nisan 19, 2019

Asgari ücretlilere konut kredisi veren bankalar

2 min read

Asgari ücretle çalışan milyonlarca insanın cevabını merak ettiği bir soru var. Asgari ücretle çalışan konut kredisi alabilir mi?

Kira öder gibi ev sahibi olmak herkesin hayalidir. Bunu sağlamak içinse tek care olarak banka kredileri görülmektedir. Tabiki bankalardan konut kredisi kullanmak içinde belirli bir gelire sahip olmak gerekmektedir. Bu durumda asgari ücretle çalışan kişi konut kredisi alabilir mi sorusu ortaya çıkıyor.

Asgari ücret ile çalışıyorsanız ve konut kredisi kullanmak istiyorsanız maaşınızın kredi kullanmak için yetip yetmeyeceği aslında tamamen alacağınız evin değerine ve sizin kullanmak istediğiniz kredi tutarına bağlıdır.

Bankalar konut kredisi verirken öncelikle kullanılacak krediye bakarlar ve ardından kredi talebinde bulunan kişinin gelir düzeyini incelerler. Eğer kullanılmak istenen kredinin aylık ödeme taksit tutarı, aylık gelirini sarsmayacak bir seviyede ise kredi onaylama olasılığı yüksektir. Buradan anlaşıldığı gibi önemli olan sizin konutu almak için kullanmak istediğiniz kredi tutarıdır. Aylık gelirinizin genel olarak üçte birini krediye ayırabileceğiniz var sayılır. Kullanmak istediğiniz kredinin tutarından hesaplanan aylık ödenmesi gereken taksit tutarı eğer bu oranı aşıyoorsa kredi kullanmanız biraz daha zorlaşacaktır.

Asgari ücretle çalışan kişi konut kredisi alabilir mi alamaz mı sorularını soruyorsanız cevap kullanmak istediğiniz kredi tutarında ve sizin kredi notunuzdadır. Ayrıca sizler aylık gelirinizi zorlayacak seviyede kredi kullanmak istediğinizde banka bunu onaylasa bile ileride sorunlar yaşama ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bu yüzden öncelikle kendi geliriniz üzerinden kullanacağınız krediyi hesaplarken dikkatli olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.